THE CIMPLE CO RG6 Indoor/Outdoor 75' Dual Shielded Coax Coaxial Cable CMP-COAX-SGL-CC-BLK-75F
  • Sale
  • 2 available
  • THE CIMPLE CO RG6 Indoor/Outdoor 75' Dual Shielded Coax Coaxial Cable
  • Length: 75'
  • Maximum Voltage: 60 Volts
  • Cable Diameter: 1/4" (6mm)
  • Connector Diameter: 7/16" (11mm)
  • Connector Type: Coaxial, F-Type, FM VHF UHF CATV, RF Connector
  • RG6 Coax Cable with Male F-Pin Connectors
  • Center Conductor: Copper-Clad Steel center conductor swept to 3.0 GHz.
  • Dielectric Center: Gas-Injected foam PE with a consistency of 75 ohms +/-3 along the entire cable
  • Metal Shielding: Aluminum magnesium alloy braid and solid aluminum wrap with overlap
  • Jacket: Outdoor and Indoor Flexible UV-coated PVC
  • Wide Temperature Range: Can withstand hot and cold temperatures
  • 360° Compression Connectors: Cable remains protected from weather without loss of signal.
  • 18 AWG Conductor: Covers most services that range from 2.3mhz to 3.0GHz
  • Low-loss cable for exceptional signal and picture quality, even over long runs.
  • High-quality, consistent 75 Ohms throughout the whole cable.
  • High frequency range with an 18 AWG center conductor to cover almost all services and providers that range from at least 2.3MHz to 3.0GHz, with exceptional shielding - using 60% braid and 100% shield.