NGK 5553 BKR6ES-11 Corrugated Ribs Copper Core 14mm Thread Standard Spark Plug
  • Sale
  • Corrugated Ribs Copper Core 14mm Thread Standard Spark Plug
  • Shell
    • Thread Size: 14mm
    • Thread Pitch: 1.25mm
    • Seat Type: Gasket
    • Resistor: Yes
    • Resistor Value: 5K Ohm
    • Reach: 19mm (3/4")
    • Hex Size: 5/8" (16mm)
    • Terminal Type: Solid
    • Overall Height: ISO
    • Gap: .043" (1.1mm)
  • Center Electrode
    • Material: Nickel
    • Type: Standard
    • Size: 2.5mm