Mallory CGS563U050X3L 56,000 µF 50VDC Screw Term Aluminum Electrolytic Capacitor
  • Sale
  • 1 available
  • POS +85°C
  • Max Surge: 65VDC
  • Capacitance: 0.056 F
  • Voltage Rating DC: 50 VDC
  • Tolerance: - 10 %, + 75 %
  • ESR: 5 mOhms @ 120Hz
  • Ripple Current: 23.1 A